משתמש:
סיסמא:
ליגות

גביע המדינה


אין היגיון בשגעון, אתם שם בליגה א' - צפון

האובססיה של קבוצת בוגרים בליגה א' צפון לעלות ליגה, גורמת להרבה מועדונים להיכנס לתסבוכות ולמצבים לא נעימים, בעוד שמחלקות הנוער של אותם מועדונים משוועות להשקעה. עם זאת, יש מועדונים שיודעים להתנהל בעניין הזה בצורה מושכלת - והן המודל הנכון להתנהלות.
פורסם ב: 22/11/2017 18:39:27

מאת: אורי שמיר - עורך האתר

הישגיות היא הגורם מספר 1, שמניעה קבוצות וספורטאים. מטבע הדברים, הרצון של כולם - כבודדים וכקבוצה הוא לנצח ולהגיע לדרגים הגבוהים ביותר שניתן. כל עוד הרצון הזה לא הופך לאובססיה, הרי זה משובח. כשהרצון הופך לאובססיה נוצרת בעיה מאוד גדולה.

מזה שנים שאני עוקב בהדיקות אחר הנעשה במחוז הצפוני של ליגה א'. המצב הכללי בליגה הזו הוא בכי רע: הרבה מגרשים גרועים, הרבה קבוצות שחייבות כספים לשחקנים, רוב הקבוצות אין בהן גרעין של שחקני בית. בליגה הזו היו וישנן לא מעט קבוצות שהשאיפה לעלות לליגה לאומית מעבירה את ראשיהן על דעתם -  שמתחייבים לחוזים גבוהים כדי למשוך שחקנים - על אף העובדה שלא תמיד יש כיסוי להבטחות הללו, לא אחת אנו מתבשרים על קבוצות שמשביתות אימונים בגלל חובות לשחקנים. מה שעצוב בסיפור הזה, שבחלק גדול מהמועדונים הללו שאובססיבים ברמת הכספים שנשפכים או לפחות מובטחים לשחקנים, הרמה של מחלקת הנוער היא לא גבוהה בלשון המעטה. נראה שבמועדונים הללו לא ממש סופרים את מחלקת הנוער. מעדיפים להביא הרבה שחקנים מבחוץ, להציע להם חוזים גבוהים והוצאות נסיעה, במקום להשקיע בדור הצעיר. חבל מאוד.

עם זאת, בג'ונגל הזה של המחוז הצפוני, ניתן למצוא גם אי של שפיות - של מועדונים שמחלקת הנוער מעניינת וזוכה לתשומת לב מקברניטי המועדון. אתמול ביקרתי במחלקת הנוער של הפועל הרצליה, שמחתי לראות מקרוב אימונים של קבוצות צעירות בצוותים של שני מאמנים בנוסף למאמן כושר, שוערים שהתאמנו עם רפי כהן - שוער העבר של הנבחרת, תשומת לב של מנהלים מקצועיים [חטיבה עליונה ותחתונה], ציוד ברמה גבוהה ואפילו חדר כושר לרשות השחקנים, אימונים לחלוצים עם חלוץ העבר האגדי אלון מזרחי, מאמן מנטלי ועוד. בהרצליה השקיעו שנים רבות סכומי עתק בקבוצת הבוגרים, כדי להעפיל לליגה הלאומית. בניגוד למועדונים אחרים, שעשו תרגילים מכוערים כדי להתנער מתשלום שכר לשחקנים, בהרצליה תמיד שילמו בזמן ולא עשו תרגילים להתחמקות. עם זאת, במועדון החליטו העונה להוריד הילוך ברמת הכספים שמושקעים בקבוצת הבוגרים - שמתבססת על שחקנים צעירים מוכשרים בוגרי מחלקות נוער מאזור השרון וגוש דן, והיא מוצאת את עצמה בצמרת הטבלה. במועדון הכדורגל של מ.ס רובי שפירא חיפה - שם הושקעו כספים רבים בסגל קבוצת הבוגרים - שמדורגת גם היא בצמרת הגבוהה של טבלת ליגה א', עושה רושם שגם לוקחים את מחלקת הנוער ברצינות, ובהתאם למשאבים הצנועים העומדים לרשות המועדון, התפתחה מחלקת נוער עם קבוצות בכל השנתונים וחלקן אפילו שובצו בליגות שבהן משחקות קבוצות ממועדונים מכובדים באזור הצפון.

הפועל הרצליה ומ.ס רובי שפירא הם בהחלט מועדונים שצריכים להוות דוגמא ליתר המועדונים בליגה. בהרצליה ורובי שפירא משכילים לשלב בין הרצון לעליית ליגה של קבוצת הבוגרים לבין תשומת לב למחלקת הנוער. מן הראוי, שעוד מועודנים עם שאיפות ייקחו דוגמא מהמועדונים הללו. בסופו של דבר, מחלקת נוער בריאה בהווה, היא זו שתוכל לייצר שחקנים שבעתיד יוכלו לשמש את קבוצת הבוגרים ולקחת אותה למחוזות טובים יותר לטווח ארוך.

כדורגלן צעיר, רוצה לקחת את הקריירה שלך קדימה ולהגביר את החשיפה שלך בקרב אנשי מקצוע? הגיע הזמן לעשות צעד ולרכוש מנוי לאתר uscout - האתר היחיד בכדורגל הישראלי, שעוקב אחר שחקנים משנתון ילדים א' ועד הבוגרים, ובו תוכל להציג סרטונים שלך ולשתף במידע אנשי מקצוע. הקלק כאן לפרטים נוספים. 
עוד בכותרות
שלושה משחקי אימון שעליהם התוודענו נערכו אתמול בין קבוצות נוער שונות - חמש משש מהקבוצות שנטלו חלק במשחקים הן מליגת העל. כל המשחקים הסתיימו בהכרעה והפיקו הרבה שערים.
21/07/2018 14:06:45
בקרוב
21/07/2018 14:02:34
כל כך הרבה מועדונים מפוארים בכדורגל הישראלי הגיעו לשוקת שבורה, כשהם חייבים מיליוני שקלים ועתידם הכלכלי לוט בערפל. בשביל מה קיים הגוף שנקרא בקרה תקציבית, אם הוא לא מצליח למנוע את התופעות הללו? ואם בכל זאת צריך גוף כזה, ברור שהוא צריך להיות הרבה יותר תקיף וגם לתת פתרון להלנות שכר כלפי מאמנים במחלקות הנוער.
20/07/2018 16:27:15
הרבה אנשים בארץ מצביעים על הדרך שעשתה נבחרת הכדורגל הבלגית, כעל מודל שיש לאמצו גם אצלנו. מבלי להיכנס לרזולוציות עמוקות, הדבר הראשון שהכדורגל שלנו צריך לאמץ מהכדורגל הבלגי זו תרבות הספורט של האוהד הפשוט. על כך בטור הבא.
20/07/2018 16:17:22
התקופה הזו של הפגרה מתאפיינת בהרבה ניסיונות של מועדונים ומאמנים לצרף כדורגלנים מקבוצות אחרות - לא אחת בדרכים פסולות של פניה ישירה לכדורגלנים או גורמים מטעמם, בלי לדבר עם המועדון שמחזיק בכרטיס השחקן שלהם. למה לנהוג כך, שאפשר לנסות לייצר שיתופי פעולה שמהם כולם יכולים להרוויח?
19/07/2018 16:24:55
למכבי השרון נתניה אין עתודה שעולה משנתון נערים ב' לשנתון נערים א', אך במועדון מעיר היהלומים החליטו לתרגם את זכייתה של קבוצת נערים א' באליפות השרון להעפלה למחוז הצפוני של הליגה הארצית. המאמן הצעיר, מיכאל אשכנזי-אלהרר, לקח על עצמו את האתגר ובראיון הבא הוא מביע ביטחון ביכולותיו להוביל את הקבוצה להשתלבות מוצלחת בליגה.
19/07/2018 13:57:30


youth soccer drills  |    משחקי כדורגל