משתמש:
סיסמא:
ליגות

גביע המדינה


האדם לפני השחקן - גרסת המציאות

דקל קינן, שזכה השבוע לטקס פרידה מרגש לרגל המעבר שלו ממכבי חיפה לליגת המשנה האמריקאית, הוא הדוגמא הטובה ביותר ליישום של השלט המפורסם שיש במתחם "קצף", הנושא את הפתיח של הכותרת הזו. אם אתם מחפשים מודל לחיקוי, דקל קינן הוא מודל מצוין.
פורסם ב: 03/01/2018 18:00:28

מאת: אורי שמיר - עורך האתר
צילום: ראובן כהן - באדיבות האתר הרשמי מכבי חיפה

כל מי שביקר או אפילו צפה בתמונות בטלויזיה או באינטרנט ממתחם 'קצף' - המשמש את קבוצות מחלקת הנוער של מכבי חיפה, לבטח לא יכול היה להתעלם מכך מהשלטים הנושאים את המסר הפשוט והחשוב שאומר: 'האדם לפני השחקן'. אין צורך להיות בלשן או מילונאי, כדי להבין למה הכוונה. מכבי חיפה דורשת מהשחקנים שלה להיות בני אדם טובים, לפני שהיא דורשת מהם כל מיני אספקטים שקשורים במשחק ובהתנהלות המקצועית שלהם. לשלב בין הצטיינות בספורט לבין צניעות ודרך ארץ לא נראה שזו משימה בלתי אפשרית, אך בעידן שבו אנו חיים - עידן שבו בולטות תכונות של ראוותנות, חומריות וחוסר כבוד בין אנשים, זו לא דבר של מה בכך. בשבת האחרונה מכבי חיפה נפרדה מהבלם דקל קינן - שעבר לשחק בליגת המשנה של ארצות הברית. למרות מצבה המקצועי הרע ומצב הרוח העגום של אנשי המועדון והאוהדים, מכבי חיפה מצאה לנכון להוקיר את פועלו של קינן בטקס לפני המשחק מול הפועל עכו, שזיכה את דקל קינן בהרבה כבוד והילה מצד אנשי המועדון והאוהדים שטרחו להגיע למגרש, כל זאת למרות שאי אפשר להתעלם מהעובדה שלקינן יש גם אחריות מקצועית לתקופה הלא מוצלחת שעוברת על הקבוצה בשש העונות האחרונות - מה שמסביר עד כמה מדובר בדמות מיוחדת ולא רגילה בנוף של הכדורגל שלנו.

לא מעט שחקנים שעברו במכבי חיפה בשנים האחרונות לא זכו לנחת מקהל האוהדים הירוק. הדוגמא שכי ממחישה את זה מגיעה מיוסי בניון, ששב מאנגליה לקבוצה שבה פרץ בסוף שנות ה-90 ובתחילת שנות ה-2000, בימים שבהם היה חלק מרכזי בזכיות בהצלחה של מכבי חיפה תחת אברהם גרנט - שכללה שתי זכיות באליפות והגעה לגמר הגביע וגם הצלחות בזירה הבינלאומית. אותו בניון, שהלהיב בביצועים שלו, סיים את הקדנציה השניה שלו בטונים צורמים במועדון הירוק וספג הרבה האשמות מאותו קהל שעודד אותו והוקסם ממנו. הקהל החיפאי פירש לשלילה כל מיני דברים בהתנהלות של בניון, בתוספת לאכזבה ממנו בצד המקצועי. לעומת זאת, דקל קינן - שאם נודה על האמת, לא היה במיטבו בפרקים גדולים בשנים האחרונות והיה לו חלק מסוים ביכולת הלא טובה של משחק ההגנה של מכבי חיפה, המשיך לזכות לאהדה ופופולאריות מהקהל הירוק. מבלי לערוך השוואה בין דמותו של בניון וקינן, נראה שדקל קינן מצטייר בעיני רבים כעוף מוזר ושונה בכדורגל שלנו: כדורגלן חרוץ - שתמיד נותן מאה אחוז על המגרש ומשתדל לכפר על מגרעותיו בהרבה נשמה ולחימה, ספורטאי שתמיד שם את הקבוצה ואת חבריו מעל הכל, אדם אינטלגנט, תרבותי, צנוע, אדם שהנתינה והעזרה לזולת היא דרך חיים עבורו. אין ספק שהתכונות שמאפיינות את קינן הכדורגלן והאדם הביאו אותו הרבה למיצוי מקסימלי של יכולותיו והביאו אותו לפסגות גדולות.

דקל קינן מצטייר בדיוק כמו המסר של השלט ההוא ממתחם קצף: 'האדם לפני השחקן'. מסתבר שגם במועדון כמו מכבי חיפה, שבקרוב מנהליו ואוהדיו הרעב להישגיות הוא עצום, יודעים להעריך שחקנים מעבר למספרים ומהלכים וירטואוזיים. דקל קינן הוא בהחלט מודל מצוין לכל ספורטאי באשר הוא, דוגמא חיה לכך שגם אם אתה לא ניחן בכישרון ספורטיבי יוצא דופן, תכונות אופי טובות והתנהלות נכונה על המגרש ומחוצה לו - יוכלו להוביל אותך למקסם את הפוטנציאל שבך. לעומת קינן, יש הרבה דוגמאות לספורטאים שהתברכו ביכולות וכישרונות מיוחדים, אך בגלל אופי מקולקל והתנהלות לא נכונה, הצליחו למצות פחות ממחצית הפוטנציאל שגלום בהם. לא נזכיר שמות, אבל לא קשה למצוא כאלה. אז אם אתה בשלב שבו אתה מתלבט בין מודלים לחיקוי, הרשה לנו להמליץ לך לבחור בדקל קינן.

כדורגלן צעיר, רוצה לקחת את הקריירה שלך קדימה ולהגביר את החשיפה שלך בקרב אנשי מקצוע? הגיע הזמן לעשות צעד ולרכוש מנוי לאתר uscout - האתר היחיד בכדורגל הישראלי, שעוקב אחר שחקנים משנתון ילדים א' ועד הבוגרים, ובו תוכל להציג סרטונים שלך ולשתף במידע אנשי מקצוע. הקלק כאן לפרטים נוספים.   
עוד בכותרות
קל להאשים את דור ההורים של היום באובר התערבות ולהאשים אותם, בזה שהם חושבים שהבן שלהם הוא המסי או הרונאלדו הבא. אבל מה עם התעשייה שגורמת להם להרגיש כך? מי זו התעשייה ומה תרומתה לעניין? על זאת בטור הבא.
16/07/2018 12:42:48
לירון אזולאי, שמשחק כקשר אחורי וכבלם בקבוצת שנתון 2003 של הפועל חיפה, הוא האורח שלנו בפינת "הכר את השחקן". מעוניינים גם אתם להשתתף? פרטים בכתבה
16/07/2018 11:57:29
קבוצת נערים ג' של הפועל ר"ג עשתה עונה טובה בליגת המרכז, אותה היא סיימה במרכז הטבלה ועם צבירת נקודות נכבדת. למרות כל אלה, הקבוצה לא תשחק בעונה הבאה בליגה הבכירה של שנתון נערים ב', בשל שינוי מבנה הליגות. כתבה אחרונה בסדרה.
15/07/2018 11:49:09
קבוצת נערים ב' של עירוני נשר הגיעה לעונה הזו אחרי עונה בינונית בליגת השרון של שנתון נערים ג'. הקבוצה של מיכה דיין הייתה בחלק גדול מהזמן במאבק על אליפות ארצית צפון. המאמן מסכם את העונה בכתבה הבאה.
14/07/2018 18:20:49
למרות שבחלק גדול מהעונה התמודדה בצמרת הגבוהה של ליגת המרכז, למרות העובדה שהבקיעה 104 שערי זכות ב-30 משחקי ליגה, קבוצת שנתון 2003 הפועל ראשון לציון תשחק בליגה הארצית ולא בליגת העל - שבה ישחקו קבוצות שעשו עונה פחות מוצלחת באופן משמעותי ממנה. "קורבנות השיטה" - כתבה שלישית בסדרה.
13/07/2018 08:08:05
שלוש קבוצות ייצגו את מועדון הכדורגל עמק יזרעאל במחוז הצפוני של שלושה שנתוני ילדים. המאמן הראשי והמנהל המקצועי של המועדון, ליאור לוי, מסכם עונה בכתבה זו.
13/07/2018 08:02:02


youth soccer drills  |    משחקי כדורגל