משתמש:
סיסמא:
ליגות

גביע המדינה


החשיבות שבתיעוד התנהלות מול שופטים

מאמן כדורגל של קבוצת ילדים הראה תיעוד מהיציע של סיום משחקה של קבוצתו, שהראה שבניגוד לדו"ח השופט - המשחק הסתיים באווירה שקטה ורגועה. כתוצאה מכך, הוא זוכה באופן מוחלט מענישה. על החשיבות שבתיעוד משחקים ואינטרקציה עם שופטים, החשיבות שבכתיבת דו"חות שיפוט משקפים, על אלה ועוד בכתבה הבאה.
פורסם ב: 02/02/2018 09:23:00

מאת: אורי שמיר - עורך האתר
צילום: עופר מושקוביץ [פושקו] - אתר גליל עולה
למצולם אין קשר לכתבה


מדי שבוע ביה'ד של ההתאחדות לכדורגל דן בעשרות סוגיות הקשורות להתנהלות לא תקינה של קבוצות ושל בעלי תפקידים. בלא מעט מקרים קיימות טענות להחמרה מצד השופטים בדו'חות המשחק - אך ברוב המקרים למוחים אין דרך להוכיח זאת והם נאלצים לספוג עונשים כספיים ועונשים משמעתיים. הסיפור הבא יסביר לכם מדוע חשוב מאוד לתעד את מה שקורה על כר הדשא. ההמלצה שלי: מצלמה עם חצובה ליד ספסל קבוצתכם, צילום מהיציע ע'י הורים [אפילו עם סמארטפונים] ותיעוד של כל אינטרקציה של בעלי תפקידים עם השופטים. מדוע? קראו את הסיפור הבא, שנכתב עם השמטת שמות המאמן, השופט והקבוצות, לבקשת כמה מהנוגעים בדבר.

זר שיקרא את דו'ח המשחק המדובר, מבלי לצפות בתיעוד מהיציע שסיפק אחד מהורי השחקנים, יחשוב לעצמו שלבטח מדובר בדו'ח משדה קרב:  'לאחר השריקה לסיום המשחק, התקרב מאמן הקבוצה האורחת לעבר ספסל הקבוצה המארחת, ונראה היה שהוא אומר משהו לכיוון הספסל. אני הייתי ממוקם בצידו השני של המגרש [ליד קו האורך הגובל בקהל] ולא יכולתי לשמוע מה נאמר. אנשי הקבוצה האורחת מחו כנגד דברי המאמן, שככל הנראה [כך לדבריהם] קילל אותם והתגרה בהם במשפט 'ניצחנו אתכם, זונות', והוסיף, לדברי מנהלת הקבוצה האורחת, אצבע משולשת. פעולה זו גרמה להתלהטות יצרים, ודחיפות הדדיות בין מספר שחקנים משתי הקבוצות. במאמץ רב הצלחתי להפריד בין הספסלים ולמנוע אלימות פיסית ומכות. לא הייתי עד שמיעה ישיר לדברי המאמן, אבל ראיתי את המצב שבו התקרב המאמן האורח לכיוון ספסל היריבה וגרם לאנשי הספסל ולשחקני הקבוצה למחות נגדו בתוקף. להבנתי, מדובר בהתגרות מכוונת שלו כנגד אנשי הקבוצה'. 

המזל הגדול של מאמן הקבוצה המדוברת, שהורה של שחקן מקבוצתו צילם סרטון קצר מהיציע - כדי לתעד את קבוצתו חוגגת ניצחון. הסרטון הוגש לדיין בבית הדין המשמעתי, וזה השתכנע בגרסתו של המאמן שעמד לדין - שטען שלא הייתה שום התגרות מצידו או מצד שחקני קבוצתו באנשי היריבה. דיין בית הדין צפה בסרטון והחליט לזכות באופן מוחלט את המאמן מכל אשמה.  כולנו יודעים שכדורגל הוא משחק רווי אמוציות. מהסיבה הזו, רצוי לתעד ככל האפשר את הנעשה במגרש ואת האינטרקציה עם צוות השופטים. ישנם לא מעט מקרים שהדבר יכול לעזור לזיכוי בבית הדין או להפחתת חומרת הענישה. חשוב שדייני בית הדין של ההתאחדות ינחו את אנשי המועדונים להשתמש בעזרים טכנולוגיים, כדי להראות את הזווית שלהם לדברים. 

ולכם, שופטים יקרים, בקשה אחת קטנה: מקרה כמו זה שתואר בכתבה זו ומקרה כמו שאירע לפני כחודשיים וחצי במשחק בין קבוצות נערים ב' של גדנ'ע ת'א וקביליו יפו - בו הדו'ח הוחמר ונופח בצורה שגובלת בבדיונות כלפי יפו, ולאחר מכן נבדק ע'י ביה'ד שזיכה את יפו באופן מוחלט וגרם להרחקת לצמיתות את שופט המשחק, לא עושים שירות טוב לשופטי הכדורגל.  לפני שאתם כותבים דו'ח משחק, תזכרו רק שאותם בעלי תפקידים בחלק מהמקרים הם הורים לילדים שעובדים קשה לפרנסתם, בכל המקרים מדובר במאמנים ששמם הטוב חשוב להם - וכל דו'ח שמפריז בתיאור התנהגותו של המאמן עלול לגרום לפגיעה מיידית ועתידית בשמו הטוב ובפרנסתו. השתדלו לא להיות מושפעים מגורמים עמוסי אמוציות מצד הקבוצות, השתדלו להתייחס בצורה הפרופורציונלית והמידתית לתיאור אירועי המשחק - כי כפי שאתם לא הייתם רוצים שיחמירו איתכם יתר על המידה ויפגעו לכם בכיס ובשמכם הטוב, גם בצד השני של בעלי התפקידים ושל המועדונים הדברים בדיוק אותו הדבר. כמובן שאין להקל ראש בתופעות של אלימות פיזית ומילולית קשה - ובמקרים כאלה אין להקל בחומרת הדברים. הטענות של גורמים רבים לדו'חות מנופחים בסופו של דבר פוגעים בתדמית שלכם כבודדים וכגוף המנהל את המשחקים - מה שגורם הרבה פעמים לגורמים מסוימים להגיע עם גישה שלילית למשחק וכלפי השופטים - ומזה כולנו מפסידים. שתהיה לכולנו שבת נפלאה ומהנה.

ולכם, אנשי ההתאחדות לכדורגל, הגיע הזמן לעשות סדר בענייני השיפוט. לא ייתכן שהרבה משחקים בשנתוני נערים ונוער מתנהלים ללא קוונים - ולפעמים ע'י שופטים שמנהלים יותר ממשחק אחד. הגיע הזמן למצוא את הנוסחה שתעשיר את כמות ואיכות השופטים, כי גם להם קשה מאוד בתנאים הללו - והרבה פעמים הם הופכים למטרה ניידת להוצאה לא מוצדקת של אגרסיות ולעיתים אלימות מצד גורמים במגרשים.


עוד בכותרות
קבוצת נערים ב' של הפועל רמת השרון זכתה אתמול בניצחון שני ברציפות בשיעור 0:1 על הפועל חיפה, והיא העולה ה-16 לליגת העל החדשה של השנתון. הפועל חיפה ירדה לליגת המשנה - ותחזיק אצבעות לקבוצת נערים א', שתיאבק על ההישארות בליגת העל בצמד משחקים מול הפועל חדרה מהלאומית.
27/05/2018 09:47:39
קבוצת הנוער של הפועל חדרה זכתה בניצחון חוץ מרשים 1:2 על הפועל ראשון לציון, במשחק הראשון מבין צמד משחקים בשיטת בית-חוץ. המנצחת בסיכום שני המשחקים תשחק בעונה הבאה בליגת העל, המפסידה תרד לליגה הלאומית.
27/05/2018 08:50:47
קבוצת נערים א' של בית"ר טוברוק סיימה את העונה עם חמישה ניצחונות בששת המשחקים האחרונים. בסופ"ש האחרון זכתה הקבוצה בשני ניצחונות על קבוצות שסיימו מעליה בטבלת ליגת העל. גולת הכותרת: ניצחון 1:2 במשחק הדרבי מול מכבי נתניה.
27/05/2018 08:31:40
מעוניין להגיע לעונה הבאה ברמת מוכנות גבוהה ביותר? רשת מכוני קינטיקס בראשון לציון ונשר, המתמחה באימון ספורטאים ובשיקום פציעות ספורט, בניהולם של מאמן הכדורגל ברוך סער והפיזיולוג ד"ר ירון ברק (בוקי), מציעה לך את המעטפת המקצועית ביותר – כדי לחזור לעונה הבאה במיטבך (תוכן פרסומי).
26/05/2018 13:15:01
הפועל הוד השרון והפועל הרצליה הן הקבוצות שהעפילו לליגה הלאומית. בעוד שהוד השרון ובית"ר כפר סבא ניצחו את משחקיהן בהפרשים גבוהים, הפועל קרית אונו התישה את הפועל הרצליה - שניצחה 0:1 וחוגגת העפלה מהמקום השני.
26/05/2018 13:01:00
המחזור השני של משחקי "אלוף האלופים" בשנתון נערים ב' התאפיינו בסימן חמישיות. שתי קבוצות זכו בניצחונות גדולים וכבשו חמישיות לרשתן של היריבות, משחק אחד שמר על סולידיות והסתיים בתוצאת תיקו ללא שערים. תוצאות מהמשחקים והמיקום של הקבוצות בכתבה הבאה.
26/05/2018 13:00:45


youth soccer drills  |    משחקי כדורגל