משתמש:
סיסמא:
ליגות

גביע המדינה


תנו לגדול בשקט

הקו הדק שבין מעורבות להתערבות הורים בפעילות של ילדיהם לא ברור להרבה הורים. המילים הללו אמנם מגיעות מאותו שורש, אבל הן שונות בתכלית במהותן. אז לקראת העונה החדשה קריאה להורים, היו מעורבים ולא מתערבים.
פורסם ב: 06/08/2018 09:46:56


מאת: אורי שמיר - עורך האתר

בשנים האחרונות ההורים הם חלק אינטגרלי מהנוף במגרשי הספורט, ובפרט הכדורגל. אנחנו חיים במדינה כזו, שהמנטליות בה היא שכולם רוצים להיות חלק מההצגה - ולכל אחד יש את הסיבות שלו לכך. כל עוד הורים יודעים להתנהל ממקום של מעורבות מבלי לחצות את הגבולות להתערבות, הרי זה משובח. הבעיה נוצרת כשהורים מתערבים בדברים שלא בתחום הידע וההבנה שלהם: זה מתחיל ממתן הוראות מהיציע ומתן הוראות מקצועיות בבית [שלעיתים הן מנוגדות מההוראות של המאמנים], הצקות טלפוניות למאמנים לאורך שעות היממה [הלו, למאמן יש עוד חיים ועיסוקים] ובמקרים הקיצוניים יותר זה מתבטא בהורים שמנצלים קשרים כדי לדחוף בפרוטקציה את ילדם לקבוצה שהוא אינו מתאים לרמתה המקצועית - ובמקרים הגרועים יותר גם להורים שמתלהמים מילולית ואפילו אלימים פיזית, כי הם אינם מרוצים ממעמדו של בנם.

את כל התופעות שהוזכרו בפסקה הקודמת צריך עד כמה שניתן לעקור מעצמנו. הם לא מוסיפות שום דבר טוב. אין זה אומר שהורה לא צריך להיות מעורב בקריירה של בנו: לתמוך, לפרגן, לדרבן בצורה מתונה, לעזור בתמיכה כספית למטרות של אימונים וציוד, לתת על הראש כשצריך [במידה והילד מתנהג בצורה לא יפה מחוץ למגרש] אלה הם דברים שחובה לתת עליהם את הדעת. אם הילד אינו מרוצה ממעמדו בקבוצה, מחובת ההורה ליזום שיחה תרבותית עם כמה זוגות עיניים עם המאמן ו/או גורם מקצועי נוסף במועדון, כדי לקבל תשובות למה שמציק להם. אלה הם ההבדלים בין מעורבות להתערבות. 

דבר נוסף חשוב מאוד שהורים וילדיהם צריכים לעשות בתקופה הזו היא תיאום ציפיות. לעיתים צד אחד רואה בכדורגל הדבר המרכזי בחיים, כזה שצריך להשקיע בו את רוב הכח והזמן - בעוד שלצד השני יש תובנות אחרות. בסופו של דבר צריך לכוון למקום שבו הילד ירגיש שהוא נמצא במקום הכי נכון לו. לשם כך, מוטב לעשות את תיאום הציפיות ולשדר על אותו גל, כי קשה מאוד כשכל צד מושך לכיוון אחר. הכי חשוב שאתם, כמבוגרים האחראים, לא תשכחו לרגע שבכל שנתון משחקים למעלה מאלף כדורגלנים, פחות מ-20 מהם יתפרנסו לטווח הארוך מכדורגל, ככה שחשוב מאוד לקחת את הדברים בפרופורציות ולהבין שכדורגל בגילאים הצעירים הוא קודם כל פאן וקודם כל מסגרת חברתית וספורטיבית למטרת הנאה. אסור לראות בכדורגל את המסגרת שתסדר אתכם ואת ילדיכם בחיים. 

 


עוד בכותרות
למרות שההתאחדות לכדורגל הודיעה שלוחות משחקי הליגות הארצית יפורסמו ביום רביעי, עד לרגע זה לא פורסמו הלוחות - מאחר וקבוצה במחוז הצפוני הודיעה על ויתור על מקומה בליגה. בהתאחדות אומרים שביום ראשון תיערך הגרלה בנוגע לזהות הקבוצה שתחליף את אותה קבוצה, אך בו בזמן שתי קבוצות במחוז הצפוני כבר קיבלו את לוח המשחקים שלהן. מבולבלים? גם אנחנו.
17/08/2018 13:14:10
כמו קבוצות הבוגרים, גם קבוצות הנוער של העיר הרצליה לא ישחקו באותה ליגה. ההתאחדות לכדורגל הותירה את מכבי במחוז הדרומי ואילו הפועל - שעלתה ללאומית מהמקום השני של המחוז הדרומי בליגה הארצית, תשחק במחוז הצפוני.
17/08/2018 13:07:25
נבחרת נערים א' של ישראל נחלה הפסד ראשון בטורניר הידידות באוקראינה - 1:0 למקבילה של תורכיה, שכבשה את שער הניצחון במהלך המחצית הראשונה.
16/08/2018 18:06:54
אלון חזן, שמשמש מזה עשור כמאמן בנבחרות הצעירות, קודם לתפקיד עוזר מאמן הנבחרת הבוגרת והוא יעבוד לצידו של אנדראס הרצוג המאמן הלאומי. ניר לוין, מנהל העל של הנבחרות הצעירות, ימשיך בתפקידו ובמקביל יאמן את נבחרת הנוער.
16/08/2018 16:27:37
נבחרת נערים א' של ישראל פתחה עם תוצאת תיקו 2:2 את טורניר הידידות בו היא משתתפת באוקראינה. נציגות נכבדת למכבי חיפה בסגל הנבחרת.
15/08/2018 22:28:10
ההתאחדות לכדורגל פרסמה אתמול אחה"צ את לוחות המשחקים בשתי הליגות הארציות של שנתון נערים ב'. בדרום - דרבי באר שבעי כבר במחזור השני. בצפון - דרבי כפר סבאי במחזור השמיני.
15/08/2018 14:28:13


youth soccer drills  |    משחקי כדורגל