נערים א' – צפון: הפרויקט של מיכה

מיכה טוביאנה, שהוביל בעונה שעברה את קבוצת נערים א' של מכבי קרית אתא לסף עלייה לליגה הארצית, ינסה העונה להוביל את קבוצת נערים א' של המועדון מהקריות לעונה טובה, לאחר שבעונה שעברה סיימה במקום הלפני אחרון של טבלת המפרץ בשנתון נערים ב'. רגע לפני שקבוצתו והוא מתחילים עונה במחוז צפון, שמחים לארחו לראיון.
פורסם ב: 05/10/2017 14:03:23

מאת: אורי שמיר – עורך האתר

הליגות המחוזיות בשנתון נערים א' ייצאו לדרכן בסופ"ש הקרוב. 70 קבוצות, שחולקו בצורה לא שוויונית לחמישה מחוזות, יתייצבו לעונה הזו כשהן יודעות שיש להן רק מה להרוויח, מאחר ומהליגה המחוזית אין יורדות לליגה נמוכה יותר. כמובן שהסיטואציה הזו לא מעמידה את כל הקבוצות כמועמדות להעפלה לליגה הארצית.

מטבע הדברים, בעוד שישנן קבוצות שמגיעות לעונה הזו אחרי עונה מוצלחת בליגות המחוזיות של שנתון נערים ב' – מה שגורם לאותן קבוצות לראות עצמן כמועמדות לזכייה באליפות והעפלה לליגה הארצית, ישנן קבוצות שמגיעות אחרי עונה לא מוצלחת ויסתפקו גם בעונה שבה יוכלו ליהנות יותר מכדורגל – דוגמא טובה היא מכבי קרית אתא, ששובצה במחוז צפון, והיא תארח ביום שני הקרוב את הפועל נחף במחזור הפתיחה של העונה, זאת לאחר שהודחה ממשחקי הגביע עם הפסד 2:0 למ.ס כפר יאסיף. בעונה שעברה קרית אתא סיימה את העונה במקום הלפני אחרון של ליגת המפרץ בה שיחקו 14 קבוצות. העונה הזו תקווה הקבוצה לעשות עונה טובה יותר ומי שנקרא למשימה הוא מיכה טוביאנה – שבעונה שעברה רק חוסר מזל מנע מהקבוצה שהוביל, קבוצת נערים א' של קרית אתא, לזכות באליפות צפון 1 ולהעפיל לליגה הארצית. הקבוצה סיימה עם מספר נקודות זהה לזה של הפועל יקנעם, שנהנתה ממאזן פנימי טוב יותר בין הקבוצות. גם הקבוצה שהוביל בעונה שעברה טוביאנה הגיע לשנתון נערים א' אחרי עונה לא מוצלחת בתחתית טבלת המפרץ, והוא מקווה שגם העונה יצליח לעזור לקבוצתו החדשה לעשות עונה טובה יותר, אם כי על זכייה באליפות ועליית ליגה אי אפשר לדבר, לפחות לא בשלב הזה. רגע לפני שמתחילה העונה, שמחים להציג בפניכם ראיון שערכנו עם מיכה טוביאנה.

מיכה, השחקנים שלך ואתה סיימתם את העונה שעברה עם מפח נפש לא קטן. מה היה חסר לכם כדי לחגוג בסיום העונה?

"טיפת מזל. הייתה לנו יכולת מצוינת מבחינה קבוצתית, הייתה חסרה לנו נקודה אחת שהייתה עושה את ההבדל. בגלל מאזן ניצחונות נחות לא עלינו. עם עוד קצת מזל ואחריות במשחק כזה או אחר, הקבוצה הייתה עולה ליגה. איני רוצה להישמע קנטרן, אך אני בדעה שלא החמירו מספיק עם יקנעם בגין אירועי אלימות שבהן הקבוצה הייתה מעורבת - שזה גם משהו ששיחק לטובתם, אבל אנחנו אחרי זה".

הליגה ששיחקתם בה הייתה מאוד טעונה וגם אלימות הייתה בה לא מעט. מה הסיבה לדעתך?

"אני חושב שהדחף של לנצח בכל מחיר, זו נקודת תורפה להרבה מועדונים ומאמנים. לצערי, יש לא מעט מאמנים ומנהלים של לא מתווים דרך נכונה. זה טבעי שרוצים להגיע לתוצאות, אבל לא על חשבון דרך של ספורטיביות והתנהגות מכובדת. חבל שכך הם פני הדברים, שאלימות הופכת להיות חלק מהמשחק".

מה הדברים הטובים שאתה לוקח מהעונה שעברה?

"יש הרבה. הצלחנו להרכיב קבוצה מעורבת של יהודים מהקריות ובני מיעוטים מהכפרים שבסביבה. הייתה אווירה מצוינת, מאוד משפחתית, זה בא לידי ביטוי במיוחד בתקופות חגים – היינו נפגשים בבתים של שחקנים מהמגזרים השונים למפגשים חברתיים. יש פה מסר חברתי וערכי מאוד ברור: לקבל את האחר, מסר של דו קיום. מבחינה מקצועית, מעל חצי קבוצה עלתה לקבוצת הנוער שלנו, שחזרה לליגה הלאומית. יש בסיס די טוב להשתלבות, לפחות לחלק מהשחקנים. בעונה הראשונה לא יהיה קל, כי זו עונה של הסתגלות. אני מאמין שבעונה שלאחר מכן יהיו פקטור משמעותי בקבוצת נוער בליגה לאומית. מדובר בחבר'ה עם רצון גדול להצליח, זה מתבטא ברמת השקעה מאוד גבוהה, עבדו קשה גם בפגרה – עצמאית ובאימונים אישיים. כשיש רצון, מוסר עבודה ויכולת שיכולה להשתדרג, זה סימן טוב לעתיד של קבוצת הנוער".

העונה הזו לקחת על עצמך קבוצה שמגיעה אחרי עונה לא נעימה. איך אחרי עונה מוצלחת שלך הסכמת לזה?

"אני מאמין ביכולות שלי ואני אוהב אתגרים. גם בעונה שעברה לקחתי קבוצה שהגיעה אחרי עונה לא טובה, בעבודה קשה ועם שדרוג של כמה שחקנים היא עשתה עונה הרבה יותר טובה. אני מאמין שנהיה קבוצה די טובה, שתרצה לנצח בכל משחק ותסתכל בגובה העיניים לכל יריבה. אני מנסה להחדיר לשחקנים שבכדורגל הכל אפשרי והשמיים הם הגבול".

מעין האמונה הזו?

"את הקבוצה הזו אימנתי בשנתון נערים ג', בעונה שבה סיימנו במקום השישי בטבלת צפון 1, בעונה שבה הייתה אווירה מצוינת, הקבוצה שיחקה מאוד אטרקטיבי וניצחה לא מעט. אני מאמין בשחקנים שנשארו ובשחקנים החדשים שהצטרפו, שתהיה לנו עונה טובה יותר מזו שהייתה".

בדיעבד, לקבוצה הזו אולי טוב שהקבוצה שלך לא זכתה באליפות וסללה להם את הדרך לליגה הארצית.

"אי אפשר לדעת מה היה קורה אם. ברור שבסגל הזה לא היינו יכולים להתמודד בצורה טובה בליגה הארצית, אבל אני בטוח שאם הקבוצה שלנו הייתה משובצת בליגה הארצית היא הייתה זוכה לביקוש מצד שחקני חיזוק טובים ואז יכול להיות שהתמונה הייתה משתנה, אבל אין טעם לעסוק בזה".


העונה חזרת לשתף פעולה עם בנך, אושר. איך זה?

"כיף גדול, אבל כמובן שיודעים לעשות את ההפרדה בין הרגש המשפחתי לצד המקצועי. לאושר אין שום הנחות בזכות זה שאני המאמן, חובת ההוכחה עליו אפילו גדולה יותר".

כדורגלן צעיר, רוצה לקחת את הקריירה שלך קדימה ולהגביר את החשיפה שלך בקרב אנשי מקצוע? הגיע הזמן לעשות צעד ולרכוש מנוי לאתר uscout - האתר היחיד בכדורגל הישראלי, שעוקב אחר שחקנים משנתון ילדים א' ועד הבוגרים, ובו תוכל להציג סרטונים שלך ולשתף במידע אנשי מקצוע. הקלק כאן לפרטים נוספים.