והשיבוצים לשנתוני השמיניות, מה איתם?

אם בהתאחדות לכדורגל לא מסוגלים לפרסם בזמן סביר שיבוצים לליגות השמיניות - למרות שבעוד שבועיים אמורות הליגות להיפתח, אם השיבוצים גורמים לתחרות מוגזמת בין מועדונים, אם בכל משחק קיים פוטנציאל העמדה לדין וקנסות למאמנים ולמועדונים - שגם כך מצליחים לקיים שגרת משחקים ביוזמה עצמאית, איזו סיבה יש להירשם לליגות השמיניות?
פורסם ב: 06/10/2017 00:30:23

מאת: אורי שמיר - עורך האתר

זה כבר מאוס, מייגע ומרגיש מזלזל וניכור. ההתאחדות לכדורגל גורמת בעצמה לליבוי יצרים, עצבנות, רבים שמרגישים  זלזול בציבור שלם של מאמנים, מנהלי מועדונים, כדורגלנים צעירים והורים. הסקרנות המוגזמת והמתחים שההתאחדות לכדורגל יצרה אצל הציבורים הללו בקיץ הזה, בגלל העיכובים בפרסומי שיבוצי הליגות שדורשות שיבוצים [כל הליגות למעט 3 הדרגים הגבוהים של הליגות לנוער, ליגת העל והליגות הארציות של שנתון נערים א' והליגות הארציות של שנתון נערים ב'], מביאים להרבה ביקורות חריפות ולהבעת אי אמון של ציבורים שלמים. לא ברור מה הסיבה לעיכובים הללו, אבל דבר אחד בטוח: שירות טוב זה לא עושה לענף. לא יכול להיות שמועדונים שלא זוכים אוטומטית לשיבוצים בליגות הבכירות של שנתוני השמיניות יפסידו ילדים מוכשרים - שחוששים שקבוצתם תשובץ בליגה שהיא אינה שרון או מרכז [ואל תספרו לי סיפורים שאין טבלאות ואין צלחת אליפות], לא מגיע למאמני ושחקני קבוצות כאלה לסבול ולהיות במתח כל כך גדול. גם לא מגיע לכדורגל שלנו קבוצות ממורמרות, שכדי להוכיח שהן שוות שיבוץ בליגה בכירה, יעלו לשחק במטרה להביס בהפרשים של עשרות שערים את יריבותיהן. לא מגיע לנו.

שבועיים לפני פתיחת הליגות לשנתוני השמיניות, ונכון לרגע כתיבת שורות אלה - לא פורסם שיבוץ הליגות. על לוחות משחקים אין מה לדבר בשלב זה. הכתבה הזו נכתבה בלילה שבין חמישי לשישי, אם במהלך יום שישי תתבשרו על שיבוצים ואפילו לוחות משחקים, אז נדע שהכתבה הזו יכול להיות שעוררה משהו באגף הנוער. 

ההתאחדות לכדורגל לקחה על עצמה את הארגון הסדיר של ליגות הכדורגל המרכזיות בארץ. לשם כך, היא גובה כספים על רישום קבוצות ושחקנים, מכורך היותה הגוף המארגן היא גם רשאית להעמיד לדין ולקנוס קבוצות, מאמנים ושחקנים ש"מככבים" בדו"חות שיפוט. את כל זה עושה ההתאחדות לכדורגל ממקום של דאגה לסדר הטוב והתקין של הליגות. אם נאה דורש, נאה צריך לקיים. המינימום הוא לא למתוח עד הקצה את מועד פרסום שיבוץ הליגות ולוחות המשחקים. לא מדובר בסוגיה ביטחונית רגישה, כך שאין שום סיבה הגיונית למשוך את העניין. אם בהתאחדות לכדורגל לא רוצים או לא מסוגלים להתעסק עם ניהול ליגות בשנתונים מסוימים, שיעבירו פיקוד לגוף אחר שינהל את הליגות הללו או שלא יתקיימו ליגות והקבוצות ישחקו באופן עצמאי במשחקי אימון וטורנירים.

ההתנהלות של ההתאחדות לכדורגל בנושא השיבוצים - הן ברמת העיכוב בפרסומים והן בשיבוצים עצמם - שלפחות בעונות קודמות נתנו יתרון תחרותי מובהק למועדונים שקבוצותיהם שובצו במחוזות מרכז ושרון בליגות שאין בהן טבלה רשמית, שלא לדבר על כך שבשלהי העונה שעברה עיצומי השופטים הביאו את ההתאחדות לקרוא למועדונים לקיים משחקים באופן עצמאי, כל אלה יכניסו בסופו של דבר גולים עצמיים להתאחדות לכדורגל. הדבר האחרון שאפשר להגיד על התנהלות כזו, שהיא משדרת מקצועיות ועושה שירות תדמיתי לענף. כשהדברים מתנהלים כך, יש צד שני למטבע: פחות הורים שידחפו את ילדיהם לשחק כדורגל, יותר קבוצות שיחפשו להשתייך למסגרות אלטרנטיביות שאינן תלויות בהתאחדות לכדורגל. כדאי מאוד שבאגף הנוער ייקחו את הדברים לתשומת לבם, כי המצב הבלתי נסבל הזה הוא גול עצמי לכולנו.