נפשו התרעננה וכעת לאתגר הבא

אחרי 8 עונות, שבהן היה כוח חשוב במיצוב מעמדה של מחלקת הנוער של הפועל רעננה כמחלקת נוער מובילה ועם 22 שנות ניסיון במחלקת נוער, שמחים לארח לראיון את רפי יצחקי – שבימים אלה שוקד על חזרה לכדורגל עם שאיפות חדשות וזוויות לא שגרתיות.
פורסם ב: 13/10/2017 10:01:56

מאת: אורי שמיר – עורך האתר

מחלקת הנוער של הפועל רעננה זכתה בעונה שעברה לתהודה שלא זכתה לה בעונות קודמות. הזכיות ההיסטוריות של קבוצת הנוער בגביע המדינה וקבוצת נערים ב' באליפות הליגה הארצית, בנוסף להשתלבותם המוצלחת בקבוצת הבוגרים של שחקנים מתוצרת בית דוגמת החלוץ מוחמד שאקר  והקשר יובל טיטלמן, בנוסף לשחקנים שהצטרפו בגיל נוער דוגמת המגן ירדן כהן והשוער אסף צור זיכו את המועדון בהרבה שבחים ואלה היו לרבים הוכחות שמדובר באחת ממחלקות הנוער המובילות בארץ, שמנוהלת בשנים האחרונות בצד המקצועי ע"י עמי ואזנה ובצד הניהולי ע"י רוני קידר, אילן כץ ואלן קודרון. גורם נוסף חשוב בהצלחה בצד המקצועי הוא רפי יצחקי, ששימש בשתי קדנציות של כ-8 שנים, כיד ימינו של עמי ואזנה – לצד אימון בקבוצות ילדים ונערים במועדון ואפילו תקופה קצרה כעוזר מאמן בקבוצת הבוגרים – בעונה הראשונה של המועדון בליגת העל בתחילת העשור. דווקא בנקודת הפיק של מחלקת נוער, בחר רפי יצחקי לעזוב את הפועל רעננה ולפנות לדרך חדשה. מדוע? הנה לכם התשובה מפיו: "אני אוהב את כולם ברעננה, אבל הרגשתי מיצוי ושאני צריך להתאוורר. הרגשתי שאני צריך לפרוש כנף לדרך חדשה, באופי שלי אני אדם אמיץ, אף פעם לא פחדתי מאתגרים. ויתרתי על מעמד, על תנאים, על שכר גבוה, על הרבה חברים שהיו לי ברעננה, מאחר ורציתי להתמקד בניהול מקצועי ויוזמות אישיות חדשות בתחום". יצחקי אמור היה לשמש כמנהל המקצועי של החטיבה בצעירה במחלקת הנוער של הפועל פ"ת, אך הדבר לא הבשיל וכעת הוא מחשב מסלול מחדש – ובהמשך הכתבה תוכלו להתוודע לכך.

את הפרק שלו בהפועל רעננה רפי יצחקי מסכם בסיפוק רב: "הייתי ברעננה תקופה של 8 שנים, בשתי קדנציות שונות. עשיתי הרבה דברים והייתי שותף מלא לכל התקופה שבה המחלקה צמחה ממקום מאוד נמוך למקום גבוה שבו היא נמצאת היום". גם ניסיון ללחוץ על רפי יצחקי למצוא סדקים כלשהם במערכת היחסים עם רעננה, לא עלה יפה. מבחינתו של יצחקי, יש לו רק מילים טובות לומר על המועדון:"עמי הוא המנהל המקצועי והוא מספר 1. הייתי בחירה ראשונה של עמי ואזנה בשנת 2007, הוא מינה אותי למאמן קבוצת הנוער ואחרי עונה עלינו לליגה הבכירה, וגם העלינו לקבוצת הבוגרים 7 שחקני בית - שגדלו אצלנו מגיל קטמן, הבולטים שבהם  שניר שוקר, אלי בבייב ומיקי סירושטיין".

אחרי ההצלחה הראשונית ברעננה פנה רפי יצחקי לאימון קבוצות נערים בהפועל כפר סבא, אך החזרה לרעננה הייתה בלתי נמנעת מבחינתו. מערכת היחסים המיוחדת עם עמי ואזנה עלתה כמה מדרגות בתקופה הזו: " בכפר סבא מאוד נהניתי, אבל העסק שם התפרק ועמי רצה שאני אחזור לרעננה. אמנם הספקתי לעבוד תקופה בקבוצת הבוגרים, אבל לא עניין אותי לאמן נוער ובוגרים, אלא יותר להתמקד בעבודה עם קבוצות צעירות. תוך כדי עבודה חברתי לעמי והייתיליד ימינו. תמיד היינו קרובים, היה לנו חיבור קצת שונה מאנשים אחרים. אנחנו חברים שיודעים הכל אחד על השני. התחלתי לעבוד איתו, במקביל אימנתי קבוצה במחלקה. יש לי הרבה מניות ברעננה וזה הרבה בזכות עמי. הרווחתי את זה ביושר, הרבה בזכות זה שעמי נתן לי את המקום לעשות דברים וידע לסמוך על האבחנות שלי ולתת לי את המקום שלי לידי ביטוי. כמובן שמגיעה תודה והערכה גדולה למנהלי המחלקה היקרים, שנתנו סביבת עבודה טובה ונעימה לכולנו".

כששואלים את יצחקי מה הגורם המרכזי לקפיצת המדרגה המקצועית של המחלקה הוא שם דגש על מינוי המאמנים: "כשאנחנו לקחנו מאמנים לא עשינו ראיון רגיל, שאלנו שאלות שתוהות על רמת האישיות. לא שואלים איפה אימן ואיזו תעודה יש לו. הקונספט הוא שמנסים לפתח שיחה, שואלים שאלות והשיחה זורמת לכל מיני מקומות. באינטואיציות ובניסיון שלנו הצלחנו לרוב לקלוט עם מי יש לנו עסק. היה חשוב לנו לקבל מאמן שהוא בן אדם פתוח, סקרן, רוצה להתפתח, שיש לו ראש מעניין - לא בהכרח שגרתי. יותר קשה לקחת עץ עקום ותיק, מאשר שתיל צעיר ורך שאתה מגדל ומשקה כמו שאתה רוצה.  הצלחנו לשנות כיווני מחשבה במחלקה, להביא חבר'ה צעירים כמו דודו אברהם, חיים סילבס, אלי עטואר, גיל קופר, דני בונדר ואדר רוזנברג – זן של מאמנים שחושבים מחוץ לקופסה. הקו המנחה שלנו היה, שאם אנחנו רוצים לעלות כתה אנחנו צריכים מאמנים שוברי שוויון ולא שחקנים".

אם ההגדרות של יצחקי נשמעו לכם מעין סיסמאות, אז הנה לכם הסבר בהרחבה: "ההצלחה של קבוצת הנוער היא המשכיות לעבודה הנפלאה שעשה דודו אברהם, שהניח את היסודות לקבוצה יוזמת, חושבת ושונה מבחינה מנטלית. דודו שינה תפיסה בקבוצה, מכזו שבאה לשרוד לכזו ששואפת גבוה. עוד דוגמא מצוינת הוא אלי עטואר: הבאתי אותו לפני שתי עונות באמצע העונה לקבוצת נערים ג'– שהייתה במקום האחרון, והבחור עשה פלאים. הוא לקח שנתון לא מוצלח, שיקם את הקבוצה תוך חצי עונה, עשה הרבה עבודת שטח לקראת העונה בשנתון נערים ב', הביא כמה שחקנים שהתאימו לרוח המועדון ולדרישות המקצועיות – והוביל לאליפות הליגה הארצית קבוצה עם סגל קצר ועם כמה שחקנים בגיל של שנתון נערים ג'.אלי עשה תהליך מדהים ויראו שגם בשנתון נערים א' הם יהיו בחלק העליון של ליגת העל. כשיש מאמן שמנהל את הקבוצה גם במגרש וגם מחוצה לו והקבוצה בצלמו ובדמותו, אתה מקבל שחקנים שיכולם להתעצם. עוד דוגמא מצוינת הוא אדר רוזנברג, ששימש כעוזרו של דני בונדר באימון קבוצת הנוער וכיום חלק מהצוות של קבוצת בוגרים. מדוברבבחור בן 26, אימנתי אותו בהפועל פ"ת בקבוצת נערים ג' לפני 12 שנה ואפילו ניפיתי אותו, אבל מגיל צעיר זיהיתי שמדובר בנער שונה ולא שגרתי. כשהוא התפתח וגדל שמר איתי על קשר, זיהיתי שהוא עושה עבודה מצוינת בהפועל ת"א צפון והבאתי אותו כעוזר לדודו אברהם בקבוצת נוער והמשיך עם דני בונדר - ועכשיו הם בצוות של הבוגרים. זה לא מזל, לא משהו שבא בזכות קשרים, הוא הרוויח את זה ביושר. אדר גם מאמן כדורגל וגם מאמן מנטלי, הוא מביא דברים מעניינים".

עוברים לאתגר החדש של רפי יצחקי - הקמת מחלקת נוער עצמאית ו/או ניהול מקצועי של מועדון קיים שרוצה לצמוח ולעשות משהו אחר ושונה. יצחקי משתף אותנו בסיבות שהביאו אותו לשם: "ישבתי במשך תקופה ארוכה, כתבתי תכניות ורעיונות שגיבשתי עם השנים ועם הניסיון שצברתי במחלקות נוער והשאיפה שלי היא למצוא מקום מיוחד עבורי שבו אוכל לממש את כל הפנטזיות המקצועיות והניהוליות שיש בראשי. אני בן אדם טוטאלי, שחור ולבן, הגעתי לנקודה שאני שבע מהתנהלות רגילה ושגרתית בענף. אני מאמין שאפשר לעשות אחרת, טוב יותר ונכון יותר. אני לא מסוגל להיות יותר במסגרת שהדברים לא תמיד בשליטתי, אני עצמאי ומנהל עסק עצמאי למחייתי והשאיפה שלי לעצמאות מוחלטת בכדורגל. אני יודע שזה יעד קשה מאוד להשגה אבל יש לי הרבה סבלנות ואני מאמין אמונה מלאה בעצמי לעשות שינוי ובאמונה מלאה שמי שיזהה ויהיה אמיץ דיו לתת לי את המושכות לתהליך אמתי ירוויח בגדול".
ליצחקי מסר לקולגות שלו לקראת המשך העונה: "מאחל לכל הקבוצות ובעיקר למאמנים עונה מוצלחת ומספקת ומזכיר שהעבודה האמיתית שלנו אנשי המקצוע היא במהלך השבוע כל שבוע, להשפיע, ללמד, לחזק, להתעקש על הפרטים הקטנים שוב ושוב ושוב ובעיקר, להשאיר חותם חינוכי וערכי על הילדים שהם דור העתיד כאנשים וכשחקנים".

כדורגלן צעיר, רוצה לקחת את הקריירה שלך קדימה ולהגביר את החשיפה שלך בקרב אנשי מקצוע? הגיע הזמן לעשות צעד ולרכוש מנוי לאתר uscout - האתר היחיד בכדורגל הישראלי, שעוקב אחר שחקנים משנתון ילדים א' ועד הבוגרים, ובו תוכל להציג סרטונים שלך ולשתף במידע אנשי מקצוע. הקלק כאן לפרטים נוספים.