רביעי סוער בבית הדין של ההתאחדות

בית הדין של ההתאחדות לכדורגל נאלץ לדון ביום רביעי האחרון בשורה של מקרי אלימות במגרשים. "כיכבו" אירועי המשחק בין קבוצות הנוער של מכבי יבנה ושמשון ת"א. שחקן של מכבי יבנה הורחק לצמיתות מהמגרשים. קבוצות הנוער של הפועל ת"א והפועל פ"ת נקנסו בגין שימוש של אוהדיהן בשואה למטרות נאצה וגידוף היריבה.
פורסם ב: 03/11/2017 07:24:15

מאת: מערכת האתר
צילום: לירן דורף [למצולמים אין קשר לכתבה]

לא היה משעמם בבית הדין של ההתאחדות לכדורגל ביום רביעי האחרון. כ-150 דיונים שעסקו בהפרות משמעת והפרות תקנון במשחקי הליגות הצעירות נידונו בבית הדין. הגזענות והאלימות "כיכבו" בדיונים. שחקן שהורחק לצמיתות, קבוצה שספגה קנס בגובה חמש ספרות, אוהדים שגרמו לקבוצתם נזקים כספיים ותדמיתיים, כדורגלנים שהורחקו למספר משחקים, משחק שפוצץ, אלה ועוד הם מנת חלקה של הכתבה הזו. לנו לא נותר אלא לקרוא לבית הדין להחמיר את הענישה עם אלה שפוגעים לכולנו בענף שאנחנו כה אוהבים, וכמובן קריאה לכל הנוגעים בדבר - אוהדים, מנהלים, מאמנים ושחקנים, לשמור על התנהלות ספורטיבית ומכבדת - כי בסופו של דבר כולנו באים לכדורגל מאהבה, ואהבה צריך לטפח ולא לכסח.  

השואה של כולנו

נתחיל עם הגזענות במשחקי דרבי הנוער בליגת העל: קבוצת הנוער של הפועל פ"ת והפועל ת"א נקנסו כ"א ב-3,000 שקלים ונענשו בעריכת שני משחקי רדיוס עם קהל על תנאי, בגין איחולי שואה לשחקני היריבה העירונית מכבי, במשחק הדרבי בשבת האחרונה.

פיצוץ משחק בדימונה

נמשיך עם משחק שפוצץ  - המשחק שבו אירחה קבוצת נערים ג' של מ.ס דימונה את מ.ס באר שבע, שסיפק דו"ח שיפוט חמור: "בדקה ה-25 למשחק שחקן של מועדון ספורט באר שבע ביצע עבירה במרכז המגרש על שחקן הקבוצה היריבה דימונה. לאחר שהשחקן של מועדון ספורט דימונה ספג את העבירה קם מהדשא במטרה ברורה לפגוע בשחקן היריב שביצע עליו את העבירה ונתן לו אגרוף לפנים, מכאן שחקן הקבוצה מועדון ספורט באר שבע החליט שלא לשתוק וגם החזיר לו מהלומה [אגרוף לפנים]. לאחר מכן, הונפו שני כרטיסים אדומים לשני השחקנים שהיו מעורבים בתקרית האלימה. לאחר דקה הגיח אוהד דימונה לתוך תחומי המגרש תוך כדי שהוא חדור מטרה לפגוע בי. האוהד התקרב אלי בצורה מאיימת ובוטה ודחף אותי , ולאחר מכן איים עלי באופן מילולי וקילל אותי במילים האלו " יא בן זונה",  "חכה חכה, אני אזיין אותך יא מזדיין". לאחר התקרית הזאת הלכתי כאקט התגוננות לאחור ושרקתי לסיום המשחק. לאחר מכן הגיע משטרה לברר את האירוע ולפנות את המגרש. אני רוצה להוסיף כי מאמן דימונה וגם הרופא של דימונה הגנו עלי בגופם והרחיקו את האוהד שתקף אותי. נ.ב לאחר שנכנסתי לחדר שופטים ולא קיבלתי מפתחות לחדר השופטים נלקח ממני הטופס שחקנים של מועדון ספורט באר שבע . בית הדין של ההתאחדות לכדורגל קנס את מ.ס דימונה בקנס של 2,000 שקלים ועריכת משחק רדיוס עם קהל בפועל. בנוסף, מ.ס באר שבע זכתה בניצחון טכני 0:3. השחקנים שהיו מעורבים באירוע האלים - אחד מדימונה ואחד מבאר שבע, הורחקו מחמישה משחקים בפועל כ"א.

דקה אחת לפני סיום המועד החוקי של המשחק בין קבוצות נערים ב' של הפועל אשדוד והפועל מרמורק, פרצה תגרה בין השחקנים ע"פ דו"ח השופט. כל אחת מהקבוצות נקנסה ב-500 שקלים בפועל.

אווירת קרב בלוד

משחק ליגה בו אירחה בני לוד את בית"ר גבעת זאב, במהלכו הורחקו שני שחקנים מלוד, הצית גם הוא הרבה אמוציות. בדו"ח השופט נכתב: "מיד בסיום המשחק, כשביקשתי מהשחקנים ללחוץ ידיים אחד לשני, בשלב זה החלה תיגרת ידיים ומכות בין שחקני שתי הקבוצות - דבר מכוער לחלוטין. מאמני שתי הקבוצות ועוד חברי הנהלה שנכחו באזור מיהרו להפריד בין הקבוצות, ובכך נמנע דבר חמור עוד יותר. לדברים מסוג זה אין מקום במגרש הכדורגל .חייב אני לציין שההנהלה והמאמן במקרה זה עושים ופועלים רבות למיגור התופעה . כמו כן, בדקה 69 למשחק במצב של 2 אחד לגבעת זאב נכנס מאמן גבעת זאב לשדה המשחק וגער בי על החלטה שלקחתי בו ברגע בקשתי ממנו לצאת מתחומי המגרשה והרחקתי אותו". מאמן גבעת זאב, גלעד אריאן, הורשע בסעיף התנהגות בלתי הולמת ונקנס ב-500 שקלים על תנאי.

גבי פרץ, יו"ר בית"ר גבעת זאב, מתאר תמונת מצב מאיימת במשחק זה: "במהלך המשחק הורחקו 2 שחקנים מקבוצת בני לוד, שתקפו שחקנים שלנו באלימות. בסוף המשחק התנפלו ילדי לוד על ילדי גבעת זאב במכות שהרחוב לא מכיר, שחקנים שכבו ברצפה וחטפו בעיטות בפנים ובכל חלקי גופן ללא נסיון מצד מאמנם לעצור את המתקפה וזה חמור יותר.  אם בגיל כזה לא מצליחים לחנך לתרבות ספורטיבית מתי כן יעשה ילדי גבעת זאב חזרו לבתיהם חבולים פגועים ובוכיים, מעניין איך מרגיש מאמנם הבוגר של ילדי לוד, כשהוא קורא את זה". יעקב הלל, מנהלה המקצועי של לוד, לקח אחריות מלאה על אשמת המועדון שלו ונשמע מאוד נחרץ בעניין: "ביררתי את העניין, המנכ"ל איסמעיל אזברגה השעה את הילדים שהיו מעורבים לשבועים מאימונים. אני אזמן את ההורים והילדים למפגש הסבר נגד אלימות. הבנתי שהמאמן שלנו נהג בצורה לא הולמת, אבל לצערי גם הבנתי שהמאמן שלהם נהג גם בצורה לא הולמת כלפי שחקן שלנו - מה שהצית את ההתלהמות. אני לא מתכוון  לעבור לסדר היום על העניין, ואם המסר לא יעבור - הקבוצה תיסגר". גלעד אריאן הגיב לדברים: "כל מי שהיה במגרש יוכל להעיד איזו קבוצה אלימה לוד. אני עסקתי אך ורק בהגנה על שחקניי ובהפרדת כוחות. חזרנו משם מוכים וחבולים, קרעו לנו גופיות אימון ולקחו לנו כדורים. אנחנו לא היחידים שספגנו מהקבוצה הזו אלימות והגיע הזמן לעשות סדר בעניין הזה. לא בכדי אירועי המשחק הועברו לטיפול תובע ההתאחדות". אמו של אחד משחקני גבעת זאב, שנכחה במשחק, חיזקה את עמדתו של המאמן: "המאמן שלנו החזיק את אחד השחקנים של לוד, עטף אותו בזהירות ונחישות, כדי שיפסיק להרביץ תוך כדי שקרא המון פעמים לשופט, שהיה עסוק בשיחה עם מאמן לוד ולא שמע כלום ולא ראה כלום ממה שקורה בצד השני של המגרש. השוער שהורחק באדום ושחקן נוסף הגיעו לאיזור ההתקהלות של הקבוצה שלנו וחיפשו איך להדליק ולהתגרות בילדים שלנו עם דחיפות, קללות וכדומה.  אני מיד קראתי לילדים שלנו לצאת מהמגרש ולרוץ אל ההסעה, כדי שיהיה יותר קל להשתלט על העניינים במגרש. זו היתה חוויה קשה ומפחידה".

טירוף ביבנה

עוברים ל"מנה העיקרית" - אירוע המשחק בין קבוצות הנוער של מכבי יבנה ושמשון ת"א [2:3 לשמשון]. נתחיל עם דו"ח השופט, דו"ח ארוך וחמור. את שמות השחקנים השמטנו מהדו"ח: "המשחק התנהל בשקט יחסי עד הדקה ה-82, בה הקפטן של הקבוצה האורחת שמשון תל אביב הורחק בכרטיס אדום. אווירת המשחק אמנם התחממה מאז אותה דקה, אך המשחק הגיע בסופו של דבר לסיומו החוקי. [יש לציין כי גם קפטן הקבוצה הביתית הורחק בכרטיס אדום במהלך המחצית הראשונה]. לאחר שריקת הסיום , הגיע אליי מאמן הקבוצה הביתית מר רונן איטח, בטענות על החלטות שיפוט ומחה בתוקף בעיקר על תוספת הזמן שלטענתו הייתה קצרה מידי , בין היתר גם אמר ״אפס, הרסת את המשחק, בושה של שיפוט״. מיד לאחר מכן, בעוד אני ועוזריי ממשיכים לחדר ההלבשה., שחקן מספר 7 של הקבוצה הביתית מכבי יבנה - החל לריב מכות עם שחקן של הקבוצה האורחת שמשון ת״א  [נאמר למנהלי שתי הקבוצות שהשחקנים הנ״ל מורחקים] . בעודם רבים מכות, החלה התקהלות של שחקנים ופעילים מצד שני הקבוצות אשר ניסו להפריד ביניהם. כמו כן, הוחלפו מספר קללות ודחיפות בין שחקני שתי הקבוצות. עוזר השופט, שי גוזלן, אשר קלט את המקרה, הגיע על מנת להפריד בין שני השחקנים המתקוטטים , ושחקן של מכבי יבנה בתגובה נתן לו אגרוף בגב. כאשר עוזר השופט התרחק ממנו , לא הספיקו לעבור כמה שניות ואותו שחקן הרים את האלונקה ששימשה את החובש במשחק, רץ לעבר עוזר השופט וזרק אותה בעוצמה על גבו, תוך כדי שהוא אומר ״אני אזיין אותך יא בן זונה״. יש לציין, כי עוזר השופט השני אדיר סוזנה,  שגם ניסה להפריד בין כל השחקנים המתקוטטים, נדחף ע״י אחד האוהדים שפרצו למגרש , שבדיעבד אחר כך נודע לנו שמדובר באביו של השחקן המכה. באותו רגע החלו להיכנס למגרש אוהדים וקהל של הקבוצה הביתית מכבי יבנה במטרה לתקוף אותנו - צוות השיפוט. מיהרנו לחדר ההלבשה , נעלנו את עצמנו בחדר והזמנו משטרה. יש לציין שהמנהל המקצועי של מכבי יבנה מר, זוזוט יוסי, ניסה למנוע מאיתנו להגן על עצמנו ולסגור את הדלת ולנעול אותה - כל זה בזמן שעשרות שחקנים ואוהדים של יבנה רצים לכיווננו, במטרה לתקוף אותנו, תוך כדי שהם מקללים אותנו. לאחר שהצלחנו לנעול אחרינו את הדלת התגודדו כל האוהדים סביב החדר והחלו להלום ולדפוק על הדלת והחלון של חדר ההלבשה. ״לא תצאו מפה בחיים״ , ״שרמוטות״, זה רק חלק קטן ממה שנצעק לעברינו. אחד האוהדים אף הצליח להעיף את החלון ממקומו שעף עליי, פגע בי ופצע אותי. לאחר כ15-20 דקות הגיעה ניידת של משטרה שליוותה אותנו החוצה מהמגרש - שם חיכו לנו בערך כ20 אוהדים של יבנה שהמשיכו לקלל אותנו בדרכינו לאוטו - ביניהם גם אביו של השחקן המכה - על אף שהשוטרים עימנו ומלווים אותנו לרכב. בתחנת המשטרה הוגשה תלונה כנגד שחקן וכל המעורבים. יש לציין שאירועים מכוערים כמו אלה לא ראויים במשחקי הכדורגל בכלל ובמשחקי נוער ונערים בפרט. נדרשת ענישה חמורה כנגד כל המעורבים".

בעקבות דו"ח השופט נענשה מכבי יבנה בחומרה. מכבי יבנה זוכתה מסעיף אי הגנה לשופטים, אך הורשעה בסעיפים התפרעות תגרה ותקיפה, התפרעות אוהדים והתפרצות לשדה המשחק - והיא ספגה קנס על סך 10,000 שקלים, הפחחת נקודה בפועל ועריכת שלושה משחקי רדיוס בפועל. השחקן המכה, שנעצר ע"י המשטרה בתחילת השבוע, הורחק לצמיתות מכדורגל. מאמן הקבוצה, רונן איטח, ספג קנס על סך 1,000 שקלים והרחקה משני משחקים בפועל. המנהל המקצועי, יוסי זוזוט, זוכה מאשמה. אחד משחקני שמשון ת"א הורחק משלושה משחקים בפועל, בעוד ששחקן נוסף זוכה מאשמה.

שחקנים אלימים ליציע

עוברים לענישה כנגד שחקנים שהורשעו במקרי אלימות: שחקן של קבוצת מ.ס כפר יאסיף הורחק מ-7 משחקים בפועל, לאחר שהורשע בפגיעה גופנית בשופט המשחק ובשני סעיפי אלימות נוספים. שחקן של קבוצת הנוער אליצור יפו הורחק משישה משחקים בפועל, בגין נגיחה בשחקן יריב ואיומים כלפיו. שחקן מקבוצת נערים של בני אום אל פאחם הורחק מחמישה משחקים בגין אלימות כלפי שחקן יריב. שחקן של קבוצת הנוער מ.כ ירמיהו חולון הורחק מארבעה משחקים בגין בעיטה ללא כדור בשחקן יריב. שחקן של קבוצת הנוער של הפועל חיפה הורחק משני משחקים בפועל, אחרי שהורשעה בסעיף פגיעה בשחקן יריב [חבטה בפני השחקן]. שחקן של קבוצת נערים א' של גדנ"ע ת"א הורחק ממשחק בפועל ומשחק על תנאי, בגין בעיטה ללא כדור בשחקן יריב.

כדורגלן צעיר, רוצה לקחת את הקריירה שלך קדימה ולהגביר את החשיפה שלך בקרב אנשי מקצוע? הגיע הזמן לעשות צעד ולרכוש מנוי לאתר uscout - האתר היחיד בכדורגל הישראלי, שעוקב אחר שחקנים משנתון ילדים א' ועד הבוגרים, ובו תוכל להציג סרטונים שלך ולשתף במידע אנשי מקצוע. הקלק כאן לפרטים נוספים.