3 קבוצות למועדון משנתוני הטרום ועד נערים ג'

ההתאחדות לכדורגל החליטה אתמול לאפשר למחלקות הנוער השונות לרשום החל מהעונה הבאה 3 קבוצות משנתוני הטרום ועד שנתון נערים ג' כולל. היתרונות והחסרונות והצעה לשיפור בכתבה זו.
פורסם ב: 09/11/2017 14:57:04

מאת: אורי שמיר - עורך האתר

ההתאחדות לכדורגל אישרה אתמול החלטה שמעוררת הרבה דעות לכאן ולכאן. החל מהעונה הבאה מחלקות הנוער ברחבי הארץ יוכלו לרשום שלוש קבוצות בכל שנתון, החל משנתוני הטרום ועד שנתון נערים ג' [כולל]. בשנתוני נערים ב' ונערים א' ניתן יהיה לרשום שתי קבוצות ובשנתון הנוער קבוצה אחת. בהודעה שפרסמה ההתאחדות לכדורגל נכתב: "אושרה פתיחת קבוצה שלישית למעודון עד גיל נערים ג' [כולל], במטרה להרחיב את בסיס השחקנים בכדורגל הישראלי, כל זאת בכפוף תנאים הבאים: קליטת שחקנים באופן חופשי - ניתן לקלוט עד 5 שחקנים באמצעות העברה/השאלה, אך לא יותר משחקן אחד מקבוצה. בעונה הראשונה לא ניתן לקלוט בהעברה פנימית שחקן שעבר באותה עונה למועדון. שיבוץ על בסיס מקום פנוי, ולפי שיקול דעתה של ועדת ליגה וגביע [הכללים המנחים לא חלים על קבוצה שלישי]. במידה שיירשמו מספיק קבוצות שלישיות באזור גאוגרפי נתון, ייפתח מחוז בלעדי לקבוצות שלישיות".

רבע הכוס המלאה: תחרות שתמריץ מועדונים קטנים להשתדרג, יותר שחקנים במחלקות הנוער הבכירות

לפני שניגע בטיעונים נגד התכנית, נפתח עם מה שעשוי להסתמן כיתרון לתכנית הזו: התכנית הזו תאפשר ליותר שחקנים להשתייך למחלקות נוער בכירות, שלהן יש יותר משאבים לפיתוח שחקנים. מטבע הדברים, מחלקות הנוער הבכירות קורצות לציבור הכדורגלנים והוריהם יותר ממחלקות נוער קטנות - שכדי לא לפגוע בכמות ובאיכות יצטרכו לשדרג את רמת המעטפת המקצועית והמתקנים ולהשקיע בתחומים נוספים. השאלה הגדולה היא מעין יביאו את המימון לכך? זו הסיבה שמספר אנשים ממועדונים קטנים שעימם שוחחנו טענו שמדובר בתכנית שמטרתה לחסל את מחלקות הנוער של המועדונים הקטנים.

שלושת רבעי הכוס הריקה: עומסים בלתי נסבלים במגרשים, פגיעה קשה בהכנסות מחלקות הנוער של המועדונים הקטנים.

אין זה סוד שבישראל יש מצוקה גדולה של מתקני אימון איכותיים, כאלה שיש בהן את השילוש הקדוש של משטח דשא איכותי, אפשרות להתאמן על יותר מרבע מגרש וחדרי הלבשה נאותים. אין זה סוד גם שברוב המועדונים יש עומס אדיר על המגרשים. להוסיף עוד קבוצות, פירוש הדבר להביא למצב בלתי נסבל של עומס על המגרשים - מה שיביא לשחיקה מהירה הרבה יותר ברמת המגרשים ולצמצום גדול עוד יותר בשטח האימון המוקצה לקבוצות. אם היינו בסיטואציה שכבר בעונה הקרובה היו מתווספים ברחבי הארץ עשרות מתקנים לשימוש הקבוצות, ניחא, אבל אנחנו אפילו לא קרובים לסיטואציה כזו, אז איך בדיוק יהיה מקום לכולם?

מחלקות נוער של מועדונים קטנים, כאלה שלא עומד בראשן בעל בית עשיר שמוכן להשקיע כספים נכבדים במחלקת הנוער - דוגמת יעקב שחר, מיץ' גולדהאר, ג'קי בן זקן, אלונה ברקת, משפחת לוזון ובעלי הפועל רעננה - דמיאן רויטמן ואשר אלון, ידוע שהן כאלה שחיות מהיד לפה. גם אם יש להן רצון להשתדרג ולהעלות את הרמה המקצועית שלהן, אין יותר במקום של המצוי מהרצוי. ברגע שכל מועדון יוכל לרשום שלוש קבוצות בשנתון, הפערים בין המועדונים הבכירים לאלה שלא יהיו עצומים ויגרמו להרבה מועדונים קטנים עם הזמן לדעוך ואולי אפילו להיעלם.

בני ערובה של מועדונים - בסיטואציה שבה ניתן יהיה לרשום 3 קבוצות בכל שנתון, יהיו הרבה יותר מקרים שבהם כדורגלנים שאינם מוצאים את המקום המתאים להם במועדון שאליו הם שייכים, ייאלצו לשלם סכומי כסף לא מבוטלים כדי לעבור למועדון אחר. ואל תספרו לי סיפורים על אפשרות למעבר חופשי בין קבוצות, כי כניסה להסגר מאלצת שחקנים להפסיד חודשים רבים של משחק - ויש כאלה שמוכנים לשלם אלפי שקלים כדי לא להפסיד את הזמן הזה.

דעת הכותב: תשקיעו בכמות ולא באיכות

לסיכום הכתבה הזו, אכתוב כאן את דעתי האישית - שאינה מעידה על אג'נדה של אתר VOLE. מאחר וקיימת מצוקה גדולה במתקנים איכותיים ובכמות המגרשים, הגיע הזמן להשקיע באיכות ולא בכמות. מה זה אומר ע"פ תפיסתי? לאשר לעשות קריטוריונים ברורים לגבי כמות הקבוצות שכל מועדון יכול לפתוח בכל שנתון. הקריטריונים צריכים להתבסס על הפרמטרים הבאים: תקציב המחלקה, יציבות כלכלית של המחלקה, גודל ואיכות המעטפת המקצועית, כמות המגרשים שעומדים לרשות המועדון. נכון, סיטואציה כזו תגרום לפליטה של הרבה קבוצות ושחקנים מהליגות, אך אפשר לייצר מסגרת אלטרנטיבית במסגרת ההתאחדות לכדורגל או במסגרת של גוף ציבורי אחר - של קבוצות בגילאים שונים שישחקו במסגרת תחרותית שתכלול אימון או שניים בשבוע - במקום 3 ו-4 יחידות אימון שיוצרות עומסים גדולים יותר על המגרשים. במציאות הנוכחית קשה מאוד לקדם את הכדורגל, עם עומסים גדולים על המשטחים, קבוצות שבהן יש פערים גדולים ברמת השחקנים ואימונים שנערכים במשטחים רעועים על רבעי מגרשים.

כדורגלן צעיר, רוצה לקחת את הקריירה שלך קדימה ולהגביר את החשיפה שלך בקרב אנשי מקצוע? הגיע הזמן לעשות צעד ולרכוש מנוי לאתר uscout - האתר היחיד בכדורגל הישראלי, שעוקב אחר שחקנים משנתון ילדים א' ועד הבוגרים, ובו תוכל להציג סרטונים שלך ולשתף במידע אנשי מקצוע. הקלק כאן לפרטים נוספים.