אם בארזים: למה המגרשים החדשים בבירה סגורים בשבת?

שלושה מתקני כדורגל מרשימים ואיכותיים הושקו בקיץ האחרון בבירת ישראל - אחד בשכונת הר חומה ושניים בשכונת עמק הארזים, והיוו גאווה גדולה לראש עיריית ירושלים ובכירי העירייה. המגרשים אירחו משחקים במסגרת המכביה, אך משום מה, לא נערכו בהם עד כה משחקים של מחלקות נוער בשבתות. גם בעיריית ירושלים מתקשים לספק תשובות מדוע.
פורסם ב: 01/12/2017 16:38:15

מאת: אורי שמיר - עורך האתר

בעיית המתקנים בכדורגל הישראלי היא בעיה ידועה לכולם. אין זה סוד שכמות הקבוצות הפעילות לעומת כמות המגרשים היא לא בפרופורציה הנכונה, כשפועל יוצא הוא מצב רע מאוד של משטחי משחק ואימונים בהרבה מגרשים בגלל העומס הבלתי נסבל. בירושלים, בירת ישראל, העיר שבכל העולים נושאים אליה עיניים, המצב לאורך שנים היה ידוע כבכי רע. עד לקיץ האחרון בבירת ישראל לא היה מגרש אחד אידיאלי לקיום משחקים ואימונים של קבוצות מחלקות הנוער מהעיר, שלא אחת נאלצו לנדוד למגרשים שמסביב לבירה - במעלה אדומים ובגבעת זאב לדוגמא,  כדי לקיים אימונים ולארח משחקים. בשנים האחרונות במחלקות הנוער שבבירה נשאו עיניים בתקוות לקיץ 2017, מועד השקתם של שלושה מגרשים סינטטיים איכותיים שהיו בתהליך בניה, האחד בשכונת הר חומה ושניים בשכונת עמק הארזים - שנבנו בין היתר לאפשר את קיום משחקי המכביה בבירה, כדי שאלה יפתרו הרבה בעיות. אלא שציפיות לחוד ומציאות לחוד: חצי הכוס המלאה - המגרשים הללו והמגרש הסינטטי החדיש במתחם "בית וגן" המשמש את בית"ר ירושלים, מסייעים לקבוצות לתת תנאי אימון טובים יותר. חצי הכוס הריקה - עד כה, במגרשים הללו לא נערכו משחקי ליגה בשבתות - רק בימי חול או בשעות מוקדמות של יום שישי. עד כה, קבוצות ממחלקות הנוער של הפועל ירושלים והפועל קטמון נאלצו לנדוד בשבתות למגרשים במעלה אדומים ובגבעת זאב, כדי לארח משחקים.

כשפניתי לגורמים במחלקות הנוער הירושלמיות, הם קשרו את העובדה שהמגרשים סגורים בשבתות לסוגיות פוליטיות שקשורות בהנהגה של המפלגות הדתיות בעיר. יש הטוענים, שמשפחת קרפט - שתרמה סכום כסף נכבד לבניית המגרש המגרשים, התנתה את התרומה בסגירת המגרש בשבתות. אם בשכונת הר חומה ניתן להבין, שכן מדובר בשכונת עם אופי מסורתי, הרי שבעמק הארזים לא אמורה להיות הבעיה הזו. מנהל קבוצה בבית"ר ירושלים מסביר: "המגרשים בעמק הארזים מבודדים ולא גורמים לחיכוך עם האוכלוסיות הדתיות. אם בשכונת בית וגן משחקים בשבת, ושם יש חיכוך גדול יותר עם האוכלוסיה הדתית, אין שום סיבה שבמגרשי הארזים לא ישחקו".

מעבר לעניין הזה, הפגיעה המקצועית והכלכלית היא קשה, כפי שמסביר אסי אלימלך, מנהלה המקצועי של הפועל ירושלים: "אני מברך על המגרשים החדשים, כי אנחנו מתאמנים שם - אבל מצד שני אין לנו ביתיות וזה פוגע בנו קשות במיוחד כלכלית. עלות השכרה של מגרש נעה בין 800-1500 שקל למשחק, נוסיף לזה את עלויות ההסעות - זה פשוט אסון כלכלי, מה עוד שיש ילדים שאין להם איך להגיע לפעמים למגרשים הללו ומפסידים משחקים בגלל זה. אני לא מדבר רק על ילדים קטנים, אפילו שחקני נוער לפעמים לא מוצאים דרך להגיע למשחקים. זה פשוט הזוי ועצוב, זה גורם להפסד כלכלי ומקצועי לכולם". 

פניתי לפני חודש וחצי לאגף הספורט של עיריית ירושלים במייל, כדי לבדוק מהן הסיבות לכך שהמגרשים החדשים בשכונות הר חומה ועמק הארזים פעילים לאימונים ומשחקים רק בימי חול, מיד לאחר מכן קיבלתי הודעה שתוך 21 ימי עסקים אקבל תשובה לשאלתי [אפשר לחשוב מה כבר ביקשתי...]. לפני כשבוע וחצי יצרה עימי קשר טלפוני אחראית פניות הציבור של אגף הספורט בעיריית ירושלים, שבתחילה טענה שהמגרשים פתוחים בשבתות. מאחר ורישומי ההתאחדות לכדורגל מוכיחים שלא נערכו משחקים בשבתות במגרשים הללו, עמדתי על כך שעמדתה שגויה והצעתי לה לבדוק את הדברים בטרם תינתן תגובה. יום למחרת חזרה אלי אותה נציגה נחמדה, שהודתה שהמגרשים אינם פתוחים בשבתות. כשביקשתי לדעת מדוע, לא הייתה לה תשובה חד משמעית וברורה. היא טענה שמדובר בכל מיני סיבות, שיכול להיות שהמגרשים עדיין לא ערוכים לקיים משחקים [במכביה ובימי חול הם כן ערוכים?] ושיכול להיות שסוגיית השבת היא גם חלק מהעניין - ואולי בעתיד המגרשים ייפתחו בשבת. ביקשתי ממנה תגובה כתובה, כדי שאוכל לפרסם את עמדת עיריית ירושלים בצורה מסודרת, הובטח לי שהיא תישלח בזמן הקרוב, עד לרגע זה הדבר לא קרה, והשורה התחתונה: במגרשים החדישים בבירה לא משחקים בשבתות.

כבוד למסורת ישראל בהחלט יש לי, איני מתכוון בכתבה זו להצית איזו מלחמה בין דתיים לחילוניים, אך לא ייתכן שמגרשים כל כך איכותיים יהיו סגורים בשבתות - וקבוצות יצטרכו לנדוד מחוץ לעיר הבירה כדי לארח משחקים בשבתות. קיום משחקי כדורגל לעיני עשרות צופים לא רעשנים במיוחד אינו כזה שגורם להתגרות או לזילות השבת. כולי תקווה שעיריית ירושלים, שבראשה עומד אדם שאוהב ספורט ושומר על אורח חיים ספורטיבי, ואת אגף הספורט שלה מנהל איציק קורנפיין - איש כדורגל בכל רמ"ח איבריו, ימצאו את הדרך לתקן את העיוות הזה, שמגביר עוד יותר את המתח בין האוכלוסיה החילונית שאוהבת כדורגל לבין האוכלוסיה הדתית.  

כדורגלן צעיר, רוצה לקחת את הקריירה שלך קדימה ולהגביר את החשיפה שלך בקרב אנשי מקצוע? הגיע הזמן לעשות צעד ולרכוש מנוי לאתר uscout - האתר היחיד בכדורגל הישראלי, שעוקב אחר שחקנים משנתון ילדים א' ועד הבוגרים, ובו תוכל להציג סרטונים שלך ולשתף במידע אנשי מקצוע. הקלק כאן לפרטים נוספים.