עיריית עכו, את הכסף הגדול תתנו למחלקת הנוער

במקום לתקצב במיליונים רבים קבוצת בוגרים כושלת בליגת העל, מוטב שעיריית עכו תקצה סכומים גדולים יותר למחלקות הנוער של הפועל עכו ואחי עכו. שום אסון לא יקרה אם לעיר עכו תהיה קבוצת בוגרים ממוצעת בליגה הלאומית.
פורסם ב: 27/12/2017 13:22:53

מאת: אורי שמיר - עורך האתר

קבוצת הבוגרים של הפועל עכו ללא ספק חתומה על אחד מהסיפורים העצובים והלא מובנים של הכדורגל הישראלי. קבוצה בלי גרעין גדול של אוהדים, בלי ייצוג משמעותי לשחקנים מתוצרת בית, זוכה לתקצוב מאסיבי מכספי העירייה - שמנהלת עיר עם מצב סוציו אקונומי נמוך, עיר שבה לא מעט תושבים מובטלים וכאלה שזקוקים לשירותי הרווחה. הכספים הגדולים שהושקעו בקבוצה אמנם מיצבו אותה בעשור הזה כחברה די קבועה בליגת העל, למעט העונה שעברה בה שיחקה הקבוצה בליגה הלאומית. לאורך השנים הללו קבוצת הבוגרים של הפועל עכו סיפקה לא מעט כותרות שליליות בנוגע להתנהלותה, לא מעט כותרות שביקרו את ההשקעה הכספית הגדולה של העירייה.

מחלקות נוער שמייצגות מועדונים עם קבוצות בוגרים בליגת העל, הן כאלה שלרוב נהנות מהעובדה שלמועדון קבוצה בליגה בכירה, הן הופכות ליעד אטרקטיבי ומבוקש לשחקנים צעירים. במחלקת הנוער של הפועל עכו לא הצליחו למנף את מעמדה של קבוצת הבוגרים. בעשור האחרון ניתן לספור על כף יד אחת את כמות הקבוצות שייצגו את המועדון בליגות בכירות והגיעו לשלבים גבוהים במשחקי גביע המדינה. קבוצות הדגל של המחלקה - הנוער ונערים א', לא ביקרו בשנים האלה בליגה הבכירה. למרות שבליגות שהן משחקות הן הקבוצות היחידות שמגיעות ממועדון עם קבוצת בוגרים בליגת העל, קבוצת הנוער מקדימה את הקו האדום בחמש נקודות בלבד וקבוצת נערים א' [בליגה זו יש קבוצה משלוחת נהלל של מכבי חיפה] מקדימה רק בזכות יחס שערים את הקו האדום של הטבלה. במשך השנים לעכו לא היו קבוצות ילדים בליגות בכירות, בעוד שלשכנה שמעבר לכביש - הפועל מטה אשר, לה אין קבוצת בוגרים, היו לא מעט קבוצות ילדים שהשתלבו בצורה מכובדת בליגות השרון. 

כשרואים את מצבה העגום של קבוצת הבוגרים ואת המצב הלא מלהיב של קבוצות הדגל של מחלקת הנוער של הפועל עכו, מקבלים משוואה פשוטה: לא הייתה שום סיבה הגיונית להשקיע כסף ציבורי כל כך גדול, כדי להחזיר את קבוצת הבוגרים לליגת העל. לפחות 70 אחוז מהסכומים הללו מוטב היה להוסיף לתקציביהן של מחלקות של אחי עכו והפועל עכו - אותה אפשר להפוך למחלקה מובילה בצפון ומצליחה גם בקנה מידה ארצי. באזור הקריות והגליל המערבי הרבה מאוד כדורגלנים מוכשרים בכל הגילאים. אם סדרי העדיפויות היו שונים, הפועל עכו הייתה יכולה להיכנס בצורה חזקה לואקום שנוצר בעקבות ההתדרדרות ברמתה של מחלקת הנוער של הפועל חיפה, והיא הייתה יכולה להפוך למחלקת הנוער מספר 2 בצפון ולאחת מהמצליחות בארץ. גם אם בעכו חושבים יותר מקומי - גם במחיר של קבוצות פחות הישגיות, בטוח שיותר משאבים כספיים היו עוזרים למחלקה להתרומם. 

שום אסון לא יקרה אם למועדון תהיה קבוצת בוגרים סבירה בליגה הלאומית ומחלקת נוער שזוכה לתקציבים מוגדלים ומגיעה להצלחות גדולות יותר. ההיפך, עם קבוצת בוגרים בליגה הלאומית היה הרבה יותר מקום לשחקני בית. בעונה שעברה שחקנים כמו המגן דיע לבדידי והקשר קווין ריינשטיין היו שחקנים מובילים בקבוצה. אם לערים גדולות ומבוססות כלכלית כמו הרצליה, חולון וראשון לציון אין קבוצות בוגרים בליגת העל - ומרבית תושבי הערים הללו חיים עם כך בשלום ובשלווה, אין סיבה שבעכו זה יהיה שונה.