You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.
חדש באתר

תפסיקו לעשות מהם כוכבים

שיתוף כתבה

תפסיקו לעשות מהם כוכבים

החיזור של מאמנים אחר כדורגלנים דרך הרשתות החברתיות וההאדרה של מועדונים המחתימים שחקנים על חוזים בגילאי נערים ונוער, גורמים נזקים גדולים לשחקנים.

מאת: אורי שמיר - עורך האתר
צילום: ולדי מויסייב - למצולמים אין קשר לכתבה

עונת הכדורגל במחלקות הנוער הגיעה לסיומה בתחילת חודש מרץ ועושה רושם שבמועדונים השונים מחפשים סיבות להפיח אלמנטים של יחסי ציבור למחלקות הנוער - וכך אנחנו עדים בכל שבוע לאייטמים ברשתות חברתיות ובאתרים רשמיים של מועדונים גדולים על החתמות שחקנים בגילאי נערים ונוער, כשהם זוכים לתמונה שמוכרת בעיקר ממעמד חתימה של שחקני בוגרים. השחקנים הצעירים עונדים צעיף של המועדון או לובשים חולצת משחק, אחוזים יד לבעל תפקיד בכיר באותה מחלקת נוער - ובחלק מהמקרים גם סוכן השחקן הוא חלק מנוף התמונה. אם נוסיף את זה לתופעה מוכרת ופסולה לטעמי מבחינה אתית של פניית מאמנים או סקאוטים לשחקנים ברשתות החברתיות - בחלק מהמקרים מבלי שאפילו ראו את השחקנים בפעולה, פניות של מאמנים וגורמים מטעם מועדונים לשחקנים יריבים ולהוריהם מיד לאחר משחק מול קבוצת המועדון שהם עובדים בו, נקבל משוואה מאוד פשוטה: הרבה מאוד כדורגלנים צעירים מרגישים את עצמם מחוזרים ומבוקשים, הרבה לפני שהם קרעו זוג נעליים והוכיחו את עצמם.

כן, גם אנחנו באתר "וולה" נותנים במה להחתמות שחקנים, אבל יש לנו כלל ברור: רק שחקני נוער זוכים לכבוד הזה. עם כל הכבוד לשחקני נערים מוכשרים ולכבוד שהם מקבלים מהמועדונים שמחתימים אותם, הם עדיין לא במקום הזה שצריך לעשות סביבם הילה שכזו.

 

חיים רביבו בגילאי 16-17 מצא את עצמו בשלהי שנות השמונים נוסע מאשדוד לצומת חולון מרחק של למעלה משעה נסיעה, בנוסף להליכה של 2 וחצי קילומטרים לכיוון - מצומת חולון למגרש הגדנ"ע והפוך, כל זה כדי לשחק כדורגל בקבוצת הנוער של גדנ"ע ת"א. הוא לא ישב על חוזים וכסף לא היה מעורב בסיפור. עם כל הכבוד לכדורגלנים הצעירים שלנו, עד סוף המאה הזו ספק אם יצמחו כאן מכל רבבות השחקנים הקיימים ומאות האלפים שיבואו אחריהם, יותר מ-8 שחקנים ברמה של חיים רביבו - שעשה קריירה בינלאומית מופלאה.

המציאות שנוצרה בגזרת מחלקות הנוער בשנים האחרונות הפכה את הסיפור ליותר מדי ממוסחר ויותר מדי הישגי. הרבה מנהלי מחלקות נוער, מנהלים מקצועיים ומאמנים שכחו את הסיבה שלשמה התכנסנו. מחלקת נוער אמורה להוות פלטפורמה לטיפוח כישרונות ולהקנייה של ערכים חברתיים וחינוכיים. מאמן אמור להימדד על פי כמות ואיכות של רמת קידום החומר הקיים ולא כמות ואיכות כישורי הציד שלו. אין שום בעיה עם פרסום על ימי התרשמות (מבחנים זה כבד מדי) על מנת לקלוט שחקנים - והמדיה שלנו מהווה צינור מרכזי בעניין ובאהבה גדולה, זו פעולה מתבקשת וחשובה במחלקות הנוער, אבל לחזר אחרי ילדים בני 12,13? להכניס כל מיני "מכשפות" לכדורגלנים בגילאי ילדים ונערים, שטוב להם במקום שבו הם גדלו - רק כדי להביא אותם לשורות הקבוצה שלכם? לנפות מהקבוצה חצי מהסגל - שחלקו נמצא במועדון פרק זמן ממושך של 4 שנים ומעלה, רק כי אפשר להביא שחקנים שעושים רושם טוב יותר, זה כבר מוגזם, זה נקרא לאבד את הדרך. להעניק לכדורגלנים צעירים ולמשפחותיהם כל מיני הטבות כספיות, החל מויתור על תשלום שנתי ועד לרכישת ציוד ומשכורות בכל מיני הגדרות כמו החזר נסיעות וכאלה, זה להרים לשחקנים את האגו. אנחנו מקבלים כאן מצב, שבו הרבה כדורגלנים עוברים בפרק הזמן שמתחילת דרכם בשנתוני הטרומים ועד גיל הנוער ארבעה מועדונים ויותר. זה לא נורמלי ולא בריא להתפתחות של השחקנים.


שערו לעצמכם שהבן שלכם היה מנופה בכתה ד' מבית הספר שבו הוא לומד מכתה א', בגלל שממוצע הציונים שלו נמוך - וכתוצאה מהניפוי הוא יאבד את האפשרות ללמוד לצד חברי הילדות שלו? שערו לעצמכם שהבן שלכם ינופה מבית הספר בכתה י"א, בגלל שהוא לא בעל פוטנציאל גבוה מאוד לעשות תעודת בגרות מלאה והציונים שהוא עשוי להוציא במבחני הבגרות עלולים יהיו להוריד את ממוצע הציונים הכתתי והבית ספרי? איך זה היה מרגיש לכם? שהמוסד החינוכי, שבו הבן שלכם לומד, הפך למוסד שמה שמעניין בו הוא רק מספרים.

נחזור לכדורגל. זה נכון שכל מועדון וכל מאמן רוצים להיות בצד המנצח כמה שיותר פעמים במהלך עונה. זה טבעי שמועדון ישאף להצלחה של הקבוצות ויעשה מאמצים להשתייך לליגות בכירות - ושבגלל זה חלק מהעניין יגרום גם לניפוי של שחקנים שהלכו דרך ארוכה עם המועדון, אבל רגע לפני שאתם בונים את הקבוצה שלכם תסתכלו על התמונה במלואה ותשאלו את עצמכם כמה שאלות:

1.כשילד בן 12-13 מקבל 4-5 הודעות ממאמנים, שמנסים לשכנע אותו לבוא לשחק בשורות הקבוצה שלהם, מה זה גורם לאגו שלו ושל הוריו?

2. כשאתם מנפים שחקן שהלך איתכם דרך ארוכה - ואתם לא עוזרים לו למצוא אלטרנטיבה שתתאים לרמתו המקצועית, מה זה אומר עליכם כמועדון וכאנשים?

*. עם כל הכבוד לכישרון של הכדורגלנים הצעירים, הם אלה שצריכים לחזר אחרי המועדונים והם אלה שצריכים להעלות ברשתות החברתיות תמונות מתלהבות ופוסטים מתרגשים כתוצאה מהמעבר שלהם למועדון - ולא ההיפך.

 

אוהד בק - אימון מנטלי באזור גוש דן וירושלים


כל כדורגלן חולם להביא את היכולות הגבוהות שהוא מציג באימון ישירות לרגע האמת בשבת, כי כישרון כבר יש לך, אז מה חסר? אני 
אוהד בק, מאמן מנטלי המתמחה בהבאת היכולות מהאימון למשחק, ניסיון של כ-8 שנים כשחקן וכאיש צוות במחלקת הנוער של בית"ר ירושלים, מאסטר ב-NLP ומאמן מנטלי מטעם האונ' הפתוחה. בתהליך איתי נעבוד על המרכיבים שיביאו אותך להצלחה: נבנה ביטחון עצמי חזק, נפתח חוסן מפני מתחים ופחד מכשלונות, ובעיקר – נגיע יחד לפריצת דרך שאפילו לא חלמת עלייה. 

פרטים נוספים בטלפון: 054-4968724. להמלצות מצד שחקני בית"ר ירושלים - הקליקו כאן , לערוץ היוטיוב שלי - הקליקו כאן, לערוץ הפייסבוק שלי -הקליקו כאן, לערוץ האינסטגרם שלי - הקליקו כאן .זעקת ההורים

זעקת ההורים

חדש באתר

הורים לספורטאים ממספר אגודות במספר ענפים שיגרו מכתב לשר התרבות והספורט, מנכ"ל משרדו ולחבר הכנסת, רם שפע, במטרה לסייע להח...

דבר הפיזיותרפיסט

דבר הפיזיותרפיסט

חדש באתר

אור אהרון - ראש מחלקת הפיזיותרפיה באקדמיית הנוער של מכבי ת"א, התארח לראיון קצר באתר הרשמי של מכבי ת"א. על כך בכתבה הבאה.

רעננה להמשך הצמיחה

רעננה להמשך הצמיחה

חדש באתר

הפועל רעננה הפכה בעשור האחרון למחלקת הנוער המובילה בשרון הדרומי ולאחת מהמחלקות המצליחות במדינה. עמי ואזנה, המנהל המקצועי...